Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Peygamber efendimizi rüyada gören varmı

Nereden Yazdırıldığı: Http://www.feraset.org
Kategori: İslam
Forum Adı: Güncel
Forum Tanımlaması:
URL: Http://www.feraset.org//forum_posts.asp?TID=4143
Tarih: 19-Ocak-2017 Saat 21:05


Konu: Peygamber efendimizi rüyada gören varmı
Mesajı Yazan: GARIP_ANKARA
Konu: Peygamber efendimizi rüyada gören varmı
Mesaj Tarihi: 06-Kasım-2007 Saat 22:53
 peygamberi gördüm diyorlar. peygamber efendimizi gören varmıdır var ise bana anlatırmı selam ve dua ileeCevaplar:
Mesajı Yazan: garip25
Mesaj Tarihi: 06-Kasım-2007 Saat 23:08
 tabiki onu görmek kadar güzel bişe düşünemiyorum bence böyle rüyalar herkese anlatılmaz  ama insan sevincinden tutamaz herkesle paylaşmak ister.böyle bir rüya gören kişinin maneviyatı yüksektir o bizlerden daha iyi bilir anlatıp anlatmama konusunu.


Mesajı Yazan: RÜYA
Mesaj Tarihi: 06-Kasım-2007 Saat 23:17
 SAYIN KARDEŞİM PEYGAMBER EFENDİMİZİ GÖRMEK HERKESE NASIP OLMAZ ,EFENDİMİZİN O MÜBAREK NURUNU GÖRÜP DE GÖZLERİ KAMAŞAN İNSANLARA NE MUTLU BEN DAHA FAZLA YORUM YAPMAK İSTEMIYORUM ,RABBIM HERKEZE NASIP ETSIN İNSALLAH....
 

-------------
GüZeL GöReN GüZeL DüŞüNüR, GüZeL DüŞüNeN HaYaTıNdaN LeZzeT ALıR.

(Bediüzzaman Said Nursi)


Mesajı Yazan: beyzaa_
Mesaj Tarihi: 06-Kasım-2007 Saat 23:19
 görenler var elbette. ve görmesekte hissettiğimiz anlar bile oluyor hz.Muhammed'i (s.a.v) salavat getirip sanki karşımızda oturuyor gibi hissedeniniz oldumu hiç..? oan karşı koltukta oturduğunu hissedip ağladığınızda bir elin başınızı okşadığını hissettinizmi.?. ne mutluki o mübarek yüzü bu dünyada iken görenlere. inşallah sonsuz hayatta komşu olabiliriz. o mübarek ellerinden öpebiliriz. inşalah bu alemden günahlarımızla ayrılınca şefaatine nail olabiliriz. ne mutlu ki yüreğinde peygamberimizi yaşatanlara..


Mesajı Yazan: garip25
Mesaj Tarihi: 06-Kasım-2007 Saat 23:26
  bi kardeşimiz peygamberimizi görmüş rüyasını şeyhine anlatmış ama rüyanın gerçekliği konusunda tam bir biligim yok. rüya şöyle bu kardeşimiz peygamber efendimizi ile şeyhini beraber olduğunu görüyor ve mahşer yerinde olduğunu peygamberimizin şeyhinin müritlerine dönerek adaletli olanları ya ömer aralarından al götür.... sonra ya ali ümmetimin arasından cömert olanları al yanına... ya ebubekir ümmetimin arasından bana teslim olanları al yanına... sonra kala kala günahkar müridleri kalıyor müridin şeyhide peygamberimize dönüyor ey ALLAHIN RESULU bu müritlerim dünyadayken aciz olanlar onlarada şefaat et.peygamberimizde onlarıda ben alıyorum demiş. diye görmüş.arkadaşlar bunu başka yerlerde paylaşmayın inş rüyayı biraz eksik anlattım aklımda kaldığı kadarıyla pek sağlıklı olmadı.ARO


Mesajı Yazan: saban.cekic
Mesaj Tarihi: 07-Kasım-2007 Saat 10:29

SELAMIN ALEYKÜM ARKADAŞLAR PEYGAMBER EFENDİMİZİ GÖRMEK HER İNSANA NASİP OLMAZ SADECE BAZI KİŞİLERE NASİP OLUR ONLARDA KALBİNDE KÖTÜLÜK OLMAYAN KİŞİLERDİR ARKADAŞLAR PEYGAMBER EFENDİMİZİ GÖRMEK İÇİN ÖNCELİKLE İNSANIN RABITA ALEMİNDE OLMASI LAZIM RABITASI OLAN İNSAN KALBİNDEDE KÖTÜLÜK YOKSA GÖRÜR AMA GÖRDÜGÜNÜZ RÜYAYI ANLATMAYIN BU YAZDIKLARIMDANDA KİMSEYE FAZLA BAHSETMEYİN KALBİ KARA İNSANLAR ANLAMAZLAR SİZİ YALANLAYA BİLİRLER-------------
GÜLLER AÇMASADA GÜNEŞ DOGMASADA BAŞ KOYMUŞUZ BİZ BU SEVDAYA


Mesajı Yazan: cnntbyz@
Mesaj Tarihi: 07-Kasım-2007 Saat 10:54
 nerde be kardeş


Mesajı Yazan: RÜYA
Mesaj Tarihi: 07-Kasım-2007 Saat 10:58
 İNŞALLAH SANADA NASİP OLUR CENNTBYZ@.........  

-------------
GüZeL GöReN GüZeL DüŞüNüR, GüZeL DüŞüNeN HaYaTıNdaN LeZzeT ALıR.

(Bediüzzaman Said Nursi)


Mesajı Yazan: saban.cekic
Mesaj Tarihi: 07-Kasım-2007 Saat 11:05
  http://www.nurbahcesi.org/member_profile.asp?PF=2465&FID=21 - cnntbyz@ rabıta konusunu sana benim anlatmam uygun olmaz rabıta dünya aleminden kopup başka bir aleme yolculuktur ilk rabıtayı PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ EBU BEKİR (R.A) VERMİŞTİR MEDİNEYE HİÇRET EDERKEN SAKLANDIKLARI MARADA VERMİŞTİR.

-------------
GÜLLER AÇMASADA GÜNEŞ DOGMASADA BAŞ KOYMUŞUZ BİZ BU SEVDAYA


Mesajı Yazan: pırlanta
Mesaj Tarihi: 07-Kasım-2007 Saat 12:53
 Allah cc hepimize peygamber (s.a.v)efendimizi görmeyi nasip etsin.ben hiç görmedim.sadece bir rüyamda;durakta bekler iken,birisi yanıma geldi,üzerinde hac kıyafeti ile.bena dediki:gitme,gitcem dedim,tekrardan gitme dedi:ben tekrar gitcem dedim.ve durup dedim ki....sen peygamber olamazsın dedim.neden dedi...çünkü senin saklaın yok dedim...ve rüyam bittti.göremedim ama böle bir rüya görmüştüm.ne idi,nasıl idi yorumlayamadım...işte böle...

-------------
''YÜZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMANDAN USANDIM. DİLİ MÜMİN KALBİ ŞEYTANDAN USANDIM. DOSTUM HERKESİN KAHRI ÇEKİLİRDE, BEN DAVASIZ MÜSLÜMANDAN USANDIM..


Mesajı Yazan: GARIP_ANKARA
Mesaj Tarihi: 07-Kasım-2007 Saat 19:35
 Ellah c.c. hepinizden razı olsun rasulünü görmeyi nasip eylesin selam ve dualar ile


Mesajı Yazan: kiraz_gez
Mesaj Tarihi: 09-Kasım-2007 Saat 12:48
 gercekten görmek istiyorsan bunun icin salavat var arar bulur okurve de görürsün


Mesajı Yazan: GARIP_ANKARA
Mesaj Tarihi: 10-Kasım-2007 Saat 23:11
 ben sana ben nasıl görürüm demedim ki kiraz gez kardeş ben görenlerin nasıl ve ne surette gördüğünü sordum bu sözün muteber değidlri ve hoşuma da gitmemiştir inciticic ve kırıcıdır


Mesajı Yazan: kiraz_gez
Mesaj Tarihi: 11-Kasım-2007 Saat 21:38
Orjinalini yazan: GARIP_ANKARA

 ben sana ben nasıl görürüm demedim ki kiraz gez kardeş ben görenlerin nasıl ve ne surette gördüğünü sordum bu sözün muteber değidlri ve hoşuma da gitmemiştir inciticic ve kırıcıdır
  
sizi kirdiysam özür dilerim tekrar yazdigimi kirici oldugumu sanmiyorum. neyse peygamberimizi gören insanlar uyanik halde rasulullahi görmüs gibidirler.diger rüyalardan cok farkli bir sekildir.bu anlatilmaz yasanir. 


Mesajı Yazan: ceylin
Mesaj Tarihi: 11-Kasım-2007 Saat 22:27
 Bana nasib olsa Peygamber Efendimizi(s.a.v)görmek kimseye anlatmam.Anlatirsam büysü bozulur.Onun nurlu yüzünü kendimde saklarim.
Bu benim fikrim.

-------------
INANCIM TESELLIM


Mesajı Yazan: kiraz_gez
Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2007 Saat 10:26
 bencede sakin anlatmayin cünkü rüyalar herkese anlatilmaz özellikle kiskanc insanlarin yaninda asla seyyid muhammed hakki hz. bir kitabinda peygamberimiz gördügünü yazmis fakat ben diyor ölünce bunu insanlara bildirin yani vasiyet ediyor.gercektende ölümünden sonra bu rüyalari anlatiliyor.


Mesajı Yazan: dede
Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2007 Saat 11:03
 kiraz kardeş seyyid Muhammed  Hakkı hz. kitabının ismi ne? bulma imkanımız varmı? veya o zat hakkında kısa bir bilgi verebilirmisiniz. Ayrıca gören gördüm demez, bilen bildim demez. pazarlasma var hissi geldi içime. burda her çeşit inşan geliyor. her görüşte insan geliyor.birde Peygamber efendimiz s.a.v. şeytan benim gerçek suretime giremez buyuruyor. O s.a.v. şemailini bilmezsek şeytan bizi ben o yum diye aldatabilirde.Allah gerçekten görmeyi ve layık olmayı nasip etsin.


Mesajı Yazan: kiraz_gez
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2007 Saat 00:08
 "beni rüyasinda gören süphesizki benim mislimigörmüstür.cünkü seytan benim mislim olamaz."ebu hureyre
 
"beni rüyasinda gören cidden o hakki görmüstür,yani rüyasi dogrudur."ebu katede
bu hadislere ve baska hadislere baktigimiz zman seytanin peygamberimizin ve diger peygamberlerin kiligina giremiyecegini anliyoruz.eger peygamberimizi insallah görürsünüz inanin ki o zaman anlarsiniz bu cok zor anlatmak uyanik bir halde görmüs gibi olursunuz nasil tarif edilir ki bu insalah herkese nasib olur.
 


Mesajı Yazan: dede
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2007 Saat 09:41
 kiraz kardeşim o hale yakaza (veya yakza) denirki rüyanın bir üstündeki kademedir. uyku ile uyanıklık arası birşey.yazmış olduğunuz hadisi şerifler doğru ve güzel müjdelerdir. benim dediğimse şeytanın peygamber efendimizin gerçek şemailine giremeyeceğini ancak şemail bilinmezse şeytanın oyun oynayabileceğini hatırlatmak istiyorum. bir örnek vereyim bir kız rüyasında peygamber efendimizi görüyor???!!! ve kendisine hitaben kızım sen iyi birisin ben seni seviyorum, senin artık namaz kılmana gerek yok diyor. şimdi bu kızın gördüğü peygamber efendimiz olabilirmi. yine bir örnek; rüyasında peygamber efendimizi gördüğünü anlatan biri onu tarif ediyor sarışın, yeşil gözlü......... tek kelimeyle şeytanın oyunlarından bir oyun. peygamber efendimizi görmek nefis mertebeleri ile orantılıdır. nefsi mülhimeye gelen bir kişi belli aralıklarla rüyasında, mutmainne olmuş bir nefsin sahibi yakaza ve aleni görme haline gelecektir Allahın izni ile. Rabbim nefsini kontrol altına alanlardan etsin cümlemizi.  


Mesajı Yazan: kiraz_gez
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2007 Saat 10:14
 bu kiz peygamberimizi gördügünden emin mi? yada o kisi ben peygamberim mi? demis
peygamberimiz esmer  tenli siyah gözlü nurdur.seytanin peygamberlerin kiligina girmeleri yasaklanmistir.onlar ilahi bir koruma altindadirlar peygamberimiz buyuruyorki beni gören gercekten görmüstür.
eger ki bu karsin o israr ediyorsa ki anlattigi tarif peygamberimize uymuyor ki bu seytanin hilesidir. cünkü peygamberimiz dahil hic kimsenin üzerinden namaz emiri kalkmamistir. eger bu kiz bir daha bu rüyayi görürse yada onunla konusursaniz rüyayi gördügü anda euzubillahminesseytanirracim desen hakla batil cikar insallah
 


Mesajı Yazan: dede
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2007 Saat 10:49
 dediklerinizi bende biliyorum kardeşim ve aynını söyledim zaten. biz burda o kıza cevap vermiyoruz. derdim dikkat çekmek uyarmak. hedefimiz bir şeyler olmak peygamber efendimizi rüyada görmek değil istikamet üzere yaşamak o s.a.v. sünnetini hayatımıza hakim kılmaktır.bütün haram ve günahlar çok önemlidir ama iki şey varki dikkat edilmezse müslüman için bile perdedir. göz ile harama bakmak mideye haram ve şüpheli yiyeceğin girmesi.


Mesajı Yazan: kiraz_gez
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2007 Saat 12:57
 peygamberimiz rüyada görmek elbette bir saadet fakat en önemlisi onun sünnetleriyle amel edebilmektir.bu nasip meselesi herkes peygamberimizi görecek diye birsey yoktur.önemli olan dediginiz gibi ona tabi olmak onun gittigi yolda gitmektir.görenlerede tavsiydir bu kimseye söylenmeye cünkü sir ifsa edilmez.
peygamberimiz göreyim diye bir cabam olmadi.herkes ister görmeyi dedigim gibi nasib meselese rabbim onun yolunda gidenlerden nasib eylesin!


Mesajı Yazan: GARIP_ANKARA
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2007 Saat 20:16
 dede kardeşim doğru dedi. hadisi şerif ebu hüreyreden geldi gördüm ve bizzat okudum. sahih olan o hadisi rivayet eden bir başka kişidir. hadisi rivayet eden kişi birçok kez peygamberi gerçek hayatta görmüş ve rüyasındada görmüştür. şeytan peygamber efenidmizn kılığına giremez ama peygamberi görüdüm diyor kişi nur yüzlü saçı sakalı bembeyaz diyor. halbuki peygamberin saçından ve sakalında toplam 17 tane beyaz kıl vardı demek oluyorki o gördüğü peygamber değildir. dede kardeşimizin dediği gibi iman ehli kişi evliyaullah tan olur salillerden olur onlar gördüm de ikrar eder sözündede şüphe yoksa gördü biliriz ama kişinin görmediği bir kişiyi gördüm demesi yaalan olmazmı. bi de bu var
selam ve dua ile


Mesajı Yazan: kiraz_gez
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2007 Saat 20:26
 kisinin peygamberi gördüm demesi onu baglar bizi baglamaz. eger yalan söylüyor ise yine ona aittir.rüyalar ile amel edilmez. bir kisi deseki ben peygamberi gördüm söyle söyle diyor bu ona aittir. yine bu bizi baglamaz.
kisaca herkesin yaptigi  amel kendinedir.rüyalar göre hareket edilmez.
 


Mesajı Yazan: uveys88
Mesaj Tarihi: 26-Mayıs-2011 Saat 20:02
Peygamber Efendimiz( s.a.v.) esmer tenli değildi kardeşim.bu hassas konularda daha dikkatli olmanızı tavsiye ve rica ederim.
aşağıdaki alıntıyı okuyunuz lütfen. 
 
Hz. Ali'nin (r.a.) beyanına göre Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.):
* Uzuna yakın orta boylu, iri kemikli, iri yapılı, güçlü kuvvetli ve yakışıklı bir insandı.
* Cildi yumuşak, teni kırmızıya çalan beyazdı.
* Kirpikleri siyah ve uzundu.
* Gözleri kara ve büyükçe idi.
* İki kaşının arası açık, fakat kaşları birbirine yakındı.
* Saçları ne dümdüz ne de kıvırcıktı.
* Sakalı sık ve bir tutamdı.
* Büyük başlı ve hilâl kaşlıydı.
* Alnı yüksek, burnu çekme, boynu uzun, göğsü genişti.
* Karnı ile göğsü bir idi, şişman değildi. Zayıf da değildi, sıkı etliydi.
* Ayaklarının altı çukur idi; düz taban değildi.
* Gözleri uzağı görür, kulakları uzaktan ses alırdı.
* Ağızları genişçe idi.
* Dişleri sıktı.
* Yüzünün bütün çizgileri görünürdü.
* Omuzları etli, omuz kemikleri enliydi.

Ebu Hureyre (r.a.) Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)'i tanıtırken şu vasıflarla vasfetmişti:
* Peygamberimiz Efendimiz, orta boylu idi, fakat uzuna daha yakındı.
* Beyaz tenli idi.
* Sakal kılları siyahtı.
* Dişleri çok güzeldi.
* Gözlerinin kirpikleri sık ve uzundu.
* İki omuz arası genişti.
* Yanakları ne şişkin ne de çöküktü.
* Ayağının bütünüyle yere basardı.
* Bütün vücuduyla öne döner ve bütün vücuduyla arkaya dönerdi.
* Ne O'ndan önce ve ne de O'ndan sonra güzellikte O'nun gibisini görmedim.

***

Sahâbe-i Kiram'dan Câbir bin Semure (r.a.) de Efendimiz Aleyhisselât-u Vesselam'ın fiziki halini şu vasıflarla tanıtmıştır. Demiştir ki:
* Ben mehtaplı bir gecede Peygamber Aleyhisselam'ı gördüm. Üzerinde bir cübbe vardı. Rasulüllah'ın nurlu yüzü ile ay'ın yüzünden hangisinin daha güzel olduğunu tesbit etmek maksadıyla önce Allah'ın Rasûlünün yüzüne baktım; daha sonra da ay'ın yüzüne baktım. Vallahi bana göre, Peygamberimiz Efendimizin o mübârek yüzleri Ay'dan çok daha güzeldi.


***

Sahâbe'den Berâ bin Azib (r.a) de Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimizi şöyle vasfetmiştir:
* Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.) orta boylu idi.
* İki omuzlarının arası genişçe idi.
* Mübarek başlarından omuzlarına doğru uzanan saçları, kulak yumuşağına kadar inerdi.
* Peygamber Aleyhisselam (s.a.v.) o kadar güzeldi ki, ben ondan daha güzel bir kimse görmedim.

***

Kaynaklar:

1- Tirmizi, Şemail ve Menakıb h. 3638

2- Nesai, 8/183

3- Müslim, Fezail b. 91-93

4- Buhari Libas: 7/57-58; menâkıb: 4/164-165

5- Edebu'l Müfret: 2/520, 659


Mesajı Yazan: ncoadam
Mesaj Tarihi: 26-Nisan-2012 Saat 10:43
  Yorum yazmak için üye oldum ve paylaşımda yapmıştım,şeyh,tarikat v.s kelimeri görünce sildim.Bu tip oluşumlar dindne çıkmayı çağrıştırıyor bende.Herkese de saygım var baki selamlar...


Mesajı Yazan: ezel28
Mesaj Tarihi: 24-Mart-2013 Saat 21:58
kardeş Hz Muhammed (a.s)rüyada farklı suretlerde görünebilir.Rüyada Peygamberde(a.s) şemailinde bir noksanlık olursa o noksanlık gören kişiye aittir.Peygamberden(a.s) dine uymayan bir söz işitilirse tabir edilir.mesala kıza demişki namazı bırak kılmana gerek yok.bu şu anlama gelirki namazına ehemniyet ver.çünkü peygamber(a.s) parlak bir ayna gibidir hem kendini kudsiyetiyle hem seni bütün renklerinle gösterir.kalbe bu peygamberdir(a.s) manası gelmesi yeterlidir.sünnete ittiba eden tarif edilen vasıflarıyla görür.


Mesajı Yazan: ezel28
Mesaj Tarihi: 24-Mart-2013 Saat 22:01
kardeş Hz Muhammed (a.s)rüyada farklı suretlerde görünebilir.Rüyada Peygamberde(a.s) şemailinde bir noksanlık olursa o noksanlık gören kişiye aittir.Peygamberden(a.s) dine uymayan bir söz işitilirse tabir edilir.mesala kıza demişki namazı bırak kılmana gerek yok.bu şu anlama gelirki namazına ehemniyet ver.çünkü peygamber(a.s) parlak bir ayna gibidir hem kendini kudsiyetiyle hem seni bütün renklerinle gösterir.kalbe bu peygamberdir(a.s) manası gelmesi yeterlidir.Sünnete ittiba eden(uyan) tarif edilen vasıflarıyla görür.Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat