Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Gül verenin elinde gül kokusu kalır

Nereden Yazdırıldığı: Http://www.feraset.org
Kategori: Nurbahcesi
Forum Adı: Menkıbeler, Kıssalar Öykü ve Hikayeler
Forum Tanımlaması: İbret Verici, Bi Okadar da Düşündürücü Menkıbe, Kıssa, Öykü, ve Hikayaler. Lütfen abartılı içerikli, İslam'da olmayan veya gerçek dışı yazılar olmasın...
URL: Http://www.feraset.org//forum_posts.asp?TID=10940
Tarih: 19-Ocak-2017 Saat 21:05


Konu: Gül verenin elinde gül kokusu kalır
Mesajı Yazan: GuL_i_Rana
Konu: Gül verenin elinde gül kokusu kalır
Mesaj Tarihi: 16-Aralık-2008 Saat 15:09
 
GÜL VERENIN ELINDE GÜL KOKUSU KALIR ...
Uzun yıllar önce Çinde Li-Li adli bir kız evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa bir süre sonra kayınvalidesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlar. Ikisinin de kişiliği tamamen farklıdır. Bu da onların sık sık kavga edip tartışmalarına yol açar. Bu, Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrede tepkiyle karşılanır.


Birkaç ay sonra bitmez tükenmez gelin - kaynana kavgalarından ev, o ve eşi için cehennem haline gelmiştir. Artık bir şeyler yapmak gerektiğine inanan genç kadın, doğru babasının eski bir arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır. Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir ekstre hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklerin içine koymasını söyler. Zehir az az verilecek, böylece onu gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır. Yaşlı adam genç kıza kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını ona en güzel yemekleri yapmasını söyler.

Sevinç içinde eve dönen Li-Li, yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün en güzel yemekler yapıyor. Kaynanasının tabağına azar azar zehiri damlatıyordu. Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranıyordu. Bir süre sonra kayınvalidesi de çok değişmişti ve ona kendi kızı gibi davranıyordu. Evde artık barış rüzgarları esiyordu. Genç kadın kendisini ağır bir yük altında hissetti. Yaptıklarından pişman bir vaziyette baharatçı dükkanının yolunu tuttu ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir yapması için yalvardı. Yaşlı kadının ölmesini artık istemiyordu.

Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran Li-Li'ye baktı ve kahkahalarla gülmeye basladı:

"Sevgili Li-Li dedi, sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayınvalideni sadece daha da güçlendirdin hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça o da dağıldı ve yerini sevgiye bıraktı;böylece siz gerçek bir ana-kız oldunuz." dedi.


Eski bir Çin atasözü şöyle der :

"Gül verenin elinde gül kokusu kalır. "


-------------
SeLamet üL insan fi hıfz iL Lisan ...Cevaplar:
Mesajı Yazan: sidre
Mesaj Tarihi: 16-Aralık-2008 Saat 15:49
''Gül verenin elinde gül kokusu kalır'' ne kadar güzel bir söz gerçektende öyle biz nasıl isek karşımızda da öyle insan modelleri oluyor...
Emeğine sağlık sevgili Gül-i Rana teşekkürler... 


-------------
Ben kuş değilim ki pervasızca uçayım,ve dahi gönlüm göçmen değil ki avunayım...Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat